ראש השנה תשעז

פרנסתו של אדם קצובה לו מתשרי עד תשרי , האמנם?

איך יכול להיות , שנקבע לנו כמה נרוויח? האם יכול להיות שלא נקבע ואנחנו קובעים ? נאמר במסכת ביצה (טז, א): “כל מזונותיו של אדם קצובים לו מראש השנה ועד יום הכיפורים. האם גישה שכזו לא יכולה להביא את האדם לידי עצלות ? שכן אם כבר נקבע לי כמה ארוויח , למה לי לצאת לעבוד, ארויח זאת בן כה וכה. ומן הצד השני , אם לא נקבע לי עי “כח עליון” כמה ארוויח , אני יכול לייגע את עצמי עד למצב בוא אהיה חולה פיזית מעבודה קשה או נפשית מעודף לחץ, או דיכאון שהיא מחלה נפוצה כיום בעולם המערבי שרודף ללא הרף אחרי כסף, מעמד “הצלחה” וזוהר.. אם כן , איך מוצאים את האיזון , שכן ברור , גם לבני תורה , שאם אין קמח , אין תורה, ומן הצד השני ברור , גם לאלו שלא מאמינים בהקצבה זו שאי אפשר להרוויח כמה שרוצים , גם אם נעבוד ללא הפסקה, יש עדיין משהו שעוצר אותנו. בגישה האמריקאית , המהירה, זו שהביאה אלינו אינספור “קואצ’רים ומנטורים , שילמדו אותנו איך לנצח את עצמנו , יש את הסיפור המוכר , שבחברה מסוימת , נתלתה מודעת אבל בזו הלשון “הלך לעולמו האדם שהפריע לך להתקדם בחברה , ארונו יוצב בשעה 12 בחדר הישיבות. תור ארוך השתרך בשעה האמורה מחוץ לחדר הישיבות , כל מי שנכנס, ראה בתוך הארון מראה,ומש השתקף לו  עצמו!!!”

סיפור יפה, אבל…. איזה דרך יצירתית מצאה לה החברה להפיק מעובדיה “יותר”  ? כן , “רק בגללך אתה לא מתקדם  ולא מקבל משכורת שמנה יותר, תתאמץ עוד קצת חביבי , אם לא תתקדם , ויהיה לך תפקיד בכיר יותר, מה אתה שווה? ” ומיליוני אמריקאים , וגם ישראלים , בולעים את הסיפור הזה יום יום. בוא נעצור רגע, נבדוק את היכולת של האדם לקבוע לעצמו כמה הוא ירוויח או כיצד יתקדם . האם מבחינה לוגית, זה אפשרי , האם אין פה בכלל שום “מזל”  , “גורל” , “קארמה” ” אנרגיה קוסמית” “השם יתברך”?  אם כך , והכל תלוי באדם , אז כולם היו עושים  אותו דבר ומצליחים? כמה אנשים קראו את הספר “אבא עשיר אבא עני” ולא התעשרו ? מליונים(הסופר התעשר מהספר, הכי משתלם למכור חלומות) איך? הרי אם יש מתודולוגיה ברורה להצלחה , וכל אחד יכול ללמד אותה ,וכל אחד יכול ללמוד אותה , אז כולם אמורים , באופן תאורטי להצליח. אם 3 עובדים מתאמצים להתקדם  לתפקיד נכסף בחברה שהם עובדים בה , 2 לא יצליחו , למרות אם זה היה תלוי בהם…. התפקיד מובטח להם.

493057857911452831536

יוצא לי לפעמים לראות 2 עסקים דומים אחד ליד השני , אחד “עובד אש” והשני “חצי קלאץ'”  בוא נגיד שהם ספרים , אם נכניס את הלקוחות עם עניים סגורות , הם לא יידעו מי סיפר אותם , למה אחד עובד והשני לא? שניהם מספרים טוב , באותה מידה. יש משהו חיצוני שמשפיע? אחד משקיע בבורסה ומרוויח אחר, עושה אותו דבר  ומפסיד? איך זה קורה האם האדם יכול לקבוע לעצמו את מזונותיו ? האם שכיר קובע לעצמו את המשכורת?  האם עצמאי קובע לעצמו את רווחיו? איך זה שעצמאי , עושה אותו דבר, ויש שנים / חודשים טובים יותר ויש טובים פחות? יכול להיות שאין כאן גורם חיצוני נוסף שקובע? או , על זה רציתי לספר לכם. יש לנו שפע שיורד עלינו (כסף , ברכה, גשם) ויש לנו את היכולת “לתפוס ” אותו מעיין כלי , “כלי מחזיק ברכה”  אם יורד עלינו שפע , והכלי שלנו שלם, תקין , ללא חורים ויציב, השפע נכנס אליו ואנחנו מרגישים “מלאים” אם הכלי שבור, קטן , השפע למרות שיורד , לא נכנס, אנחנו מרגישים ריקים (שקלים שקלים עלינו נופלים ומישהו אחר אותם לוקח…..)  השפע נמצא , כסף יורד לעולם , מי שעושה עבודה פנימית  נהנה מכלי מחזיק ברכה, מי שפוגם בכלי, לא.

מעבר לרובד החיצוני , קיים הרובד הפנימי של הכלי , אדם צריך להתייחס אל עצמו ואל הבריות  בכבוד, להיות אופטימי וישר,. חוסר אמון ,גנבות ושקרים הם הדברים הראשונים כדי לפגום באותו כלי מחזיק ברכה. בנאדם שיודע שמה שהוא ירוויח נקצב לו , עושה את ההשתדלות שלו , אך לא מעבר לזה, אנו רואים בעניינו איך העולם המערבי אשר רודף אחרי “משכורת גדולה יותר” יוצא מדעתו , אנשים משתדלים בכל כוחם לטפס גבוה יותר בסולם, אך אינם שמים לב שהסולם מונח על הקיר הלא נכון , ולמעלה, אין כלום , בדרך, למעלה במרדף , נרמסים ערכים , משקרים ,לוקחים תרופות נגד דיכאון כעניין שבשגרה, מפסידים את הילדים, מפסידים את החיים. אדם צריך לדעת שאם הוא רוצה להרוויח יותר , להרגיש מלא יותר ומסופק יותר , עליו לשאוף להיות אדם טוב יותר, בעל מידות טובות יותר, איש של שלום , “לא מצא הקב”ה כלי מחזיק ברכה לישראל, אלא השלום” (משנה , מסכת עוקצין) אדם שחי עם עצמו , בני ביתו וסביביתו בשלום , יראה ברכה (פרנסה) במעשיו . אז במקום לרוץ כמו משוגעים , לכעוס והתעצבן , תנסו השנה להיות רגועים ולחייך מבפנים , לא רק כלפי חוץ , תגידו לי שנה הבאה  אם זה עובד.

 

Share this post

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *