עניי עירך קודמים חלק ב’

בעקבות הכתבה האחרונה , הופנתה אלי מס פעמים השאלה “הרי רשתות השיווק מפרנסות משפחות רבות , ומספקות מקומות עבודה רבים, האם קניה בעסקים קטנים לא יכולה לפגוע בפרנסתם של אותם משפחות?” התשובה היא לא ! באופן חד משמעי. ראשית ובמהות העניין , רשתות השיווק, הם מפלצת ענק, הקניה שלנו לא תשפיע עליהם כהוא זה. , לעומת זאת , בעל עסק קטן העומד בכניסה לחנותו משווע לכל 100 ₪ ועבורו הן לעיתים ההבדל בין להביא משכורת הביתה או לא. שנית , כפי שכתבתי, רשתות הענק משאירות פה עובדי שכר מינימום , המשכורות הגבוהות של מנהלים, אנשי שיווק , וכו’ נשארות במרכז. שלישית, כל ספקי השירותים לאותו עסק כגון : בתי דפוס המדפיסים חומרי שיווק, אנשי אחזקה, מיחשוב, מיזוג, בעצם כל שרשרת התמיכה הם גם כן חברות מהמרכז הנותנות שירותים בפריסה ארצית, כך יוצא שעסקים מקומיים נוספים , נשארים מיותמים. רביעית , כל חנות ענק שכזו בעצם “תופסת מקום” ובעצם בולעת בעזרת יכולת שיווקית אגרסיבית , מבצעים וכח קנייה זול יותר משל עסק בודד אל מול הספקים ,כמה עסקים קטנים מקומיים שבעצם לא יכולים להתחרות באותו “ענק”.

בוודאי שמתם לב שכבר אין כמעט חנויות חשמל , חנויות בגדים ובתי קפה בבעלות פרטית. בין צומת כח , לקרית שמונה יש  7 מרכזי קניות!!! רובם מלאות בסניפים של רשתות ענק, גם בעלי המתחמים לצערי מגיעם ממרכז הארץ .בפועל , משאיות מגיעות לקריית שמונה עמוסות בסחורה , וחוזרות עם הכסף היקר שלנו. להתבזבז במדינת תל אביב. מישהו “יונק” את הפריפריה מבחינה כלכלית. לאחר ההבחנה הברורה בין סוגי הבעלות על עסקים , והחשיבות הרבה שיש לכך שאנו קונים מוצרים מעסקים בבעלות  מקומית נבהר את הסוגיה השניה, קניה בעסקים באזור גאוגרפי קרוב אלינו. כאשר אנו יוצאים ל”מסע קניות” מחוץ לעיר (ביג כרמיאל, תל אביב, קריון,ואפילו באינטרנט) , אנו נהנים כמובן ממבחר גדול יותר , כיף  והתאווררות כללית מאותם חניות אליהם אנו רגילים. נסיעה שכזו לקריון לדוגמא, היא מעין “חוץ לארץ” עבורנו הרגילים לפריפריה כך שלא ארחיב על היתרונות בנסיעות שכאלו.

קרית שמונה8

לצד היתרונות , קיים מחיר כלכלי וחברתי הפוגע בכל עולם המסחר המקומי , השפעה שלילית זו , יורדת ופוגעת בכל אחד מאיתנו, כיצד? בדומה לעניין הראשון , הכסף שלנו אינו “ממשיך להתגלגל באזור” יש לכך ערך כלכלי רב. לכל חנות , יש הוצאות רבות . כאשר אנו קונים כאן  ההוצאות הללו , משכורות ושירותים  שונים מתגלגלים כאן, על אחת כמה וכמה, אם בעל הנכס שבו פועלת החנות הוא מכאן, אזי גם השכירות ממשיכה להתגלגל באזור. שקל הופך ל שתיים, לשלוש. הקניה באזור , מאפשרת לסוחרים מקומיים להתפרנס בכבוד ולפרנס במקביל נותני שרות נוספים (בתי דפוס, חשמלאים , נגרים, עורכי דין וכו). חשוב להבין שבמישרין או בעקיפין כולנו חלק מאותה שרשרשת ארוכה שמתחילה בהחלטה האישית שלנו לקנות כאן , ועדיף שמעסק בבעלות מקומית . במקביל לדרישות מהממשלה שלא להזניח את הפריפריה היקרה שלנו, ולהעברת תקציבים לאזור המרוחק שסובל מנתוני פתיחה כלכלים קשים יותר, כדאי גם לנו , להשאיר את תקציב המשפחה שלנו כאן .אתן דוגמא ,לפני כשנה , יצאנו אישתי ואני לחופשה קצרה. אני יודע שחופשות שכאלו , הם זמן טוב עבורה “לחדש מלתחה” יש שקט , אין לחץ , אפשר למדוד בגדים ונעלים בכיף. אז את בחלק הזה בחופשה, אנחנו מתחילם בקרית שמונה. אחרי ש”המלתחה עודכנה ” דווקא כאן ! אפשר לנסוע לנפוש.. נכון , לפעמים אין ברירה ובוודאי שאין כאן “איסור גורף” אך כדאי להבין , מהי תולדה של כל שקל שאנחנו מבזבזים כאן או במקום אחר.  לכן קבעה הגמרא לדאוג לעניי עירי , כך אני מאפשר בעצם לעצמי ולשכניי להמשיך להתקיים.

Share this post

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *