עניי עירך קודמים חלק א’

עניי עירך ועניי עיר אחרת – עניי עירך קודמין. (בבא מציעא עא א).
מדוע קבעה הגמרא לדאוג קודם לעניי עירך ?, איך זה משפיע על חיי המסחר שלנו דווקא היום , דווקא בעיר פריפריאלית כקריית שמונה?
חדשות לבקרים , נשמעות טענות כלפי הממשלה ש”תדאג לקריית שמונה” ו “תעביר כסף לקריית שמונה” בטרם נבוא בטענות (מוצדקות) להעברת תקציבי הממשלה לקריית שמונה, כדאי לקחת אחריות ולהעביר את תקציבנו האישי , לקריית שמונה, או לסוחריה ליתר דיוק . כל אחד ואחד מאיתנו , בעזרת מחשבה בריאה ונכונה, יכול לדאוג לעתידה של קריית שמונה בעשרות מונים ממה שתעשה עבורנו ממשלת ישראל בעתיד. לכל אחד ואחד , יש את היכולת לשנות ולהזניק את המציאות הכלכלית של עצמו בפרט ושל קריית שמונה ככלל. לפני שנתחיל להבין כיצד, חשוב להבין כמה מושג יסוד בסיסים:

  • המסחר מתחלק ל-3 צורות עיקריות: בעלי עסקים המוכרים /מייצרים את מרכולתם . 2 .זכיינים של רשתות ארציות 3 . רשתות בפריסה ארצית .
  • הקנייה שלנו אצל כל אחד מהם משפיעה בצורה שונה על פיתוחה הכלכלי ,רמת החיים ורווחה כלכלית של כלל תושבי העיר
  • כ42% מהשכירים בקריית שמונה משתכרים שכר מינימום (בת”א 34%) . כ50% מהעצמאים בקרית שמונה  משתכרים פחות מהשכר הממוצע במשק(נתונים מהלמ”ס)

התשלום בקניית מוצר אמור לכסות כמה סעיפים עיקרים  : המוצר עצמו , שכר העבודה של מי שעבד /מכר אותו , הוצאות בגין שכירות /חשמל והרווח העסקי . לדוגמא, קניתי שולחן בחנות ב100 ₪  בעל החנות שילם 60 ₪ עבור השולחן  ליצרן , 10 ₪ מהעסקה היוו חלק משכורת למוכר בחנות  (או לבעל העסק אם הוא עצמו עובד בעסק שלו) ,10 כ-  ₪ הוצאות  (שכירות וכו) וכ-20 ₪ היוו את הרווח של בעל החנות (הסכומים לצורך דוגמא והבנה בלבד). עכשיו , נחבר הכל יחד. כאשר אנחנו קונים מבית עסק , שהבעלים שלו גם גר כאן , אנו משאירים בעיר את אותו חלק של המשכורת (10 ₪) , אך חשוב מכך , גם את הרווח עבור העסקה. (20 ₪)   כל רווחי קניה זו בעצם  (30 ₪ סה”כ)  מתגלגלים מעסק אחד לשני בקרית שמונה ,מחיים ומפרנסים  עסקים נוספים בעיר. נוצרת כאן שרשרת שרק גדלה היות והרווחים המקומיים מתווספים זה אל זה. כאשר אנו רוכשים מוצר מחנות שהבעלים נמצא במרכז הארץ (רשתות

קרית שמונה

נוצרת כאן שרשרת שרק גדלה היות והרווחים המקומיים מתווספים זה אל זה. כאשר אנו רוכשים מוצר מחנות שהבעלים נמצא במרכז הארץ (רשתות שונות)  , אותם רווחים, שהם בעצם השמנת הכלכלית של כל עסק, מוצאים את דרכם למרכז הארץ , ושם מבזבז אותם אותו ובעל  עסק על חוגים לילדיו, מסעדות, ביגוד, רכב ,שירותים שונים, וכאן הוא משאיר רק עובדים בשכר מינימום אשר מבזבזים   פחות (כתוצאה משכרם הנמוך יחסית)  ובעצם פחות כסף נשאר “להתבזבז” בקרית שמונה.  כתוצאה מכך, כלכלת האזור מופסדת.. בעצם השארנו כאן רק 10 שקל (במקום 30 בדוגמא הקודמת) .  בין שני דוגמאות אלו קימים גם  זכינים שונים אשר מתפעלים בתמורה לאחוזים ,סניפים של רשתות גדולות. במקרה הזה, הרווח מתחלק בצורה זו או אחרת בין בעל הרשת במרכז לזכיין המקומי . עסקים קטנים , הינם מנוע צמיחה חשוב תארו לעצמכם מצב קיצוני, שכל תושבי קרית שמונה עובדים בשכר מינימום , האם זו היתה עיר חזקה או חלשה יותר? פרנסת עסקים בבעלות מקומית, מונעת מהם לסגור את דלתותיהם ולהצטרף אל המעגל השני שמחליש לא רק אותם, אלא את כל האזור.

Share this post

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *