מה אפשר לקנות ב-700 ש”ח?

לילה בצימר?  עגלת קניות למשפחה בסופר? 2 מיכלי דלק ? ומה עוד?

לפני כחודש , בעודי יוצא  עם בני הצעיר לנסיעה לחתונה בירושלים , בשנייה של חוסר תשומת לב פגעתי עם רכבי ברכב אחר. באותו רגע, יש לו לאדם 2 אפשרויות , האחת , להמשיך לנסוע, כמו שעושים לעיתים נהגים אפילו כשהם דורסים אדם , או מעורבים בתאונה עם נפגעים . סיבות רבות יש לאותם “בורחים” הם נבהלו, (מצחיק) הם לא שמו לב (חצי מצחיק) אבל ככל הנראה, הם לא רוצים לקחת אחריות למעשיהם , אחריות זו טומנת בגינה ,  תשלום כספי במקרה כמו שלי או אף העמדה למשפט ואולי אף ריצוי עונש מאסר במקרה של דריסה. האופציה להמשיך בנסיעה , ובמקרה הכי גרוע , שמישהו ראה ויתלונן , יספר לבעל הרכב, והו אז, רק לקחת אחריות להגיד “סליחה, לא שמתי לב” ולשלם בעבור הנזק.

כל אחד מאתנו , כבר היה פעם בצד השני והגיע פעם לרכבו וראה איזה שפשוף שעשה מישהו ו”לא שם לב” , עלאק…

יצאתי מרכבי , רשמתי את שמי ומס הטלפון והצמדתי לשמשה הקדמית של בעל הרכב כמו שאמורים לעשות כולם .ראשית, כך מחייב אותנו החוק(למי ששומר) , שנית , כך מחייב אותנו המוסר (למי שיש) ושלישית , כך מחייבת אותנו ההלכה היהודית.  מסופר שפעם בא גוי להלל הזקן וביקש שייגר אותו כשהוא עומד על רגל אחת (5 דקות) אמר לו הלל הזקן “דעלך סני -לחברך לא תעביד ” מה ששנוא עליך לא תעשה לחבריך , זוהי התורה כולה (ועכשיו לך תלמד) . אז כמובן , ששנוא עליי.

shutterstock_221305714-800

חשוב להבין שאם גרמתי לאדם אחר נזק ברכבו ב 700 ₪ ולא פיציתי  אותו, זה ממש כאילו נכנסתי אליו הביתה וגנבתי לו 700 שקל מהארנק. האם הייתם נכנסים למישהו לביתו בחסות החשכה, כשאף אחד לא רואה שזה אתם , וגונבים כסף? כנראה שלא, אז אסור גנוב כסף , אסור  לגנוב דעת (להעתיק) ואסור לגרום נזק. עכשיו הוא הרי אמור להוציא מכיסו 700 ₪ ולתקן את רכבו , לא?! היומיום שלנו מורכב מאינסוף נקודות שבהם עלינו לעשות את הבחירות הנכונות , לנסות ולהשתפר במעשינו, גם כשכזה קשה, ובדר”כ, הממון הוא מקום שקשה.

כבר נכתב בספר דברים “שוחד יעוור עניי חכמים”  , גם אדם חכם ושקול , עלול לראות את המצב בצורה עקומה כעל הצד השני של המאזניים עומד כסף, אז מי אנחנו , אנשים פשוטים שיכולים להרשות לעצמנו לחשוב “ברור שנעשה את הבחירה הנכונה”…. על מנת להתמודד עם  נסיונות הממון שמגיעים לפתחינו כמעט כל יום , צריך לפתח רגישות לזולת , ולהבין שאני גורם פוגע בו מבחינה ממונית

גם אם לא גנבתי לו מהארנק כסף ושזה ממש אותו דבר וגם לפתח רמת מוסריות גבוה על מנת להבין כמה חשוב, פשוט לא לגנוב, לקחת מהאחר.  אותי אישית מנחה התורה , היא מקפלת בתוכה את גם את פיתוח הרגישות לזולת וגם את רמת מוסר גבוהה אבל מלבד, אותה נקודה טובה והעובדה שלא גרמתי לבעל הרכב האחר צער, התמורה הטובה ביותר שקיבלתי לאותם 700 ₪ , הייתה הרגע שחזרתי לרכב לאחר שהשארתי פתק  , ובני בן ה-9 שאל אותי בתמימות “אבא, מה עשית ?” הסברתי לו שפגעתי ברכב אחר והשארתי לו פתק עם הטלפון שלי כדי שיוכל להתקשר אלי ואתקן לו את הרכב. הסתכלתי עליו וראיתי שנצרב אצלו זיכרון.

זיכרון שילווה אותו כל החיים , זיכרון ששווה יותר מכל דפי העבודה שהוא יקבל בבית הספר, זיכרון ששווה יותר מכל הסיפורים והמשלים עם מוסר השכל שהוא יקרא או ישמע, זיכרון שיוביל אותו לעשות בפשטות , את הדבר הנכון, להיות אדם טוב יותר, ב700 ₪ קניתי את ההזדמנות להראות לבן שלי דוגמא אישית, בחיי היומיום. אם אתם רוצים ילדים טובים , היו טובים בעצמכם , ודאגו שילדיכם יראו זאת, דאגו שלידיכם יראו בכם ההורים , את הגיבורים שלהם , ולא ידוענים כאלה או אחרים(כוכבי תוכנית ריאלטי , זמרים , כדורגלנים) , דאגו לבלות איתם , ושהם יבלו אתכם, מה שלא נצרוב להם עד גיל ההתבגרות, אבוד. אם אתם חושבים שבית הספר בבוקר והטלוויזיה אחה”צ תעשה לכם ילדים טובים , נכונה לכם אכזבה גדולה.

מלכתחילה, תכננתי לנסוע לחתונה לבדי, רחוק, אחזור מאוחר, ברגע האחרון צירפתי אלי את בני  , שארוויח זמן אתו ביחד. שווה, זמן ביחד.

Share this post

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *